9 Mart 2015 Pazartesi

TAKY5 Yıldızları Yakan Adam- Barış Azar ÖNSÖZKARANLIĞA TÜKÜREN ADAM

Barış’ı tanıdığımda onun günün birinde karşıma sıkı bir öykücü olarak çıkacağını söylese, itiraz etmesem de acaba der miydim, bilmiyorum. Ancak günün birinde hem de hiç ummadığım bir zamanda bir öykü dosyasını önüme koyduğunda acaba nasıllar, demeden koyuldum okumaya. Daha ilk öyküsü İzmir’de Bir Gün’den başlayarak son öyküsü 3024. Sokak’a gelinceye değin bir solukta okudum.

Yer altı edebiyatı diye de adlandırılan bana kalırsa bu edebiyatın önde gelen ismi Charles Bukowski’nin etkisinde kaldığı büyük kentlerin o, sinkaflı, orospularını, barlarını, aşklarını ve vazgeçişlerini, yoksulluklarını, Tanrıyla hesaplaşmalarını Barış gerçekten başarıyla anlatmış.

O, yaşadığı kenti, balık ve kadın kokan kadınlarını, “Aylin; “Amazon kadınlarının gücünü göreceksiniz,” diyor. Okey deyince İzmir’in kadınlarından korkacaksın arkadaş. Çünkü bu şehirde daha anne karnındayken taş seslerini duymaya başlarsın. Beş çayları ya da konken partileri yerine okey buluşması için toplanır kadınlarımız.”diyerek betimliyor İzmir’de Bir Gün adlı öyküsünde.

Öykülerini sürpriz sonuçlarla bitirirken de okuru şaşırtmayı seviyor.  Günümüz gençliğinin aşka bakışını anlattığı öykülerin gerçek kahramanı olduğunu da okura sezdiriyor. Yaşanmışlıklardan yola çıktığı öykülerde hayli başarılı.

Barış Azar, eylemi sevdiği kadar eylemini yazıya dökmede de ustalaşacağının işaretlerini bu kısa öyküleriyle kanıtlıyor. Geleceğin sıkı öykücüleri arasında olacağını -elbette bu zorlu yolculuktan vazgeçmediği ve yüreklendirildiği sürece- bize kanıtlıyor.

Kısa öykü sevdiğim bir tür. Bunda başarılı olmak ise büyük çaba ve emek ister. Barış’ın dosyasını okurken başarının izlerini güçlü betimlerinin yanı sıra pek az yazım hatasını gördüğümde anladım ve mutlu oldum. Böylesi genç bir yaşta temiz bir öykü dosyasıyla karşıma çıktığı için Barış Azar’ı kutluyorum.

Kapak tasarımı ve iç görselleri yapan Elif T. Ergin’i de başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Bu görsellerin de öykülere farkındalık kattığını söylememe gerek var mı?

Ey okur! Geleceğin usta öyküsücüne şimdiden bir merhaba, demeye var mısınız?
Ömer AKŞAHAN
Tmolos EdebiyatHiç yorum yok:

Yorum Gönder