Manifesto

TABUKIRAN FANZİN YAYIN MANİFESTOSU

TABUKIRAN fanzin bir fanzindir. Vardır ve varolacaktır. Varoluşu, yokoluşunun içindedir. Herkes okur, kimse anlayamaz. Herkes anlar, kimse okuyamaz. Bir ismi vardır. Bir –İZMi yoktur. İZMlere karnı toktur. Bazen bir kadın tokadı kadar anlamlı gelecektir sizlere, bazen bir erkek yumruğu kadar münasebetsiz.
TABUKIRAN bir yönüyle herkese benzer fakat her yönüyle yalnız birine.

Sevmeyi bilmez , nefretten nefret eder. Barışı unutmuş güvercin gibidir, savaş lügatında yoktur. Herkese açıktır. Sıradandır. Sıradanlıkları onun farklılığıdır. İyi görünür ama kimse göründüğü kadar iyi değildir. Yaşamak ve ölmek arasındaki o ince çizgidir. Azrailin evinde yatıp kalkar. Fakirdir. Bu yüzden gözünüzle beyniniz arasına bu ekranı sokmak mecburiyetinde kalmıştır.

Hiçlikte yaşayan bir piçliktir.
İnsanlaradır. Kendini insan sanan et yığınlarına değil. Düşünebilenedir, okuyabilene değil. TABUKIRAN bir gerçektir. En hakiki gerçektir. Tek annesi vardır, babası ise tüm insanlıktır.

TABUKIRANı küçük görme. TABUKIRAN senindir, SENdir. İYİ yazabiliyor muyum diye düşünme. Yazıyorsan İYİsindir. TABUKIRANın tek beklentisi DÜŞÜNEBİLMENdir. Nefes alman şart değil, DÜŞÜNÜN, bizim için yeterlidir.

TABUKIRAN senin için geldi. OKU, YAZ, ÇİZ , SEVİŞ, DÜŞÜN, TEKRAR SEVİŞ ve TEKRAR DÜŞÜN ama sakın UYUMA.
Hadi yavrular, İYİ GECELER.

TABUKIRAN FANZİNİN YAZARLARINDAN OKUYUCULARA GÜNAYDIN MESAJI

BİZ kim miyiz? BİZ, EVRENin eksik tahtalarıyız. BİZim eksikliğimiz sizin sonunuzdur. BİZ Adem ile Havva’nın en sevmediği çocuklarının torunuyuz. BİZ’i anlayamazsınız. BİZ’i sevemezsiniz ama BİZ’den nefret de edemezsiniz. Çünkü BİZ SİZiz ama SİZ BİZ değilsiniz. BİZi her gün görüyor , her dakika hissediyorsunuz: aynaya bakarken, sevişirken, sıçarken, müzik dinlerken… BİZ gerçeğiz. SİZin gerçeğiniz.
BİZ bir kuzey ülkesinde ZENCİyiz.
BİZ Küba’da EMPERYALİST, Amerika’da SOSYALİST kesiliriz.
Avustralya'nın çorak topraklarında yaşamaya mahkum edilmiş bir ABORJİNiz.
BİZ hep İSTENMEDİĞİMİZ yerdeyiz.
BİZler İNSANız.
ya SİZ? SİZ nesiniz?TABUKIRAN ALT KÜLTÜR YAYINLARI MANİFESTOSU

TabuKıran Alt Kültür Yayınları bir karşı kültür hareketidir. Adının alt kültür yayınları oluşunun sebebi esas ulaşmak istediği okuyucu kitlesinin alt kültürü oluşturan kişiler olmasıdır. Fanzinler, fanzin kitaplar ve broşürler basar. Asla ama asla ticari amaçlar gütmez. Asıl yayın organı TabuKıran fanzindir ve tüm örgütlenmesini TabuKıran fanzin üzerinden gerçekleştirir. Hareketinin başlangıcı olarak 5 Kasım 2012’yi kabul eder ve ayda 50 kopyayı zor basan bir fanzinden ibaretken büyük bir dağıtım ağı olan güçlü bir gruba dönüşmeyi hedeflemiş ve her geçen gün bu hedefe doğru adım adım ilerlemiştir.

Büyük yayın evlerine ve kendine büyük yazar diyenlere karşı sokağın edebiyatını savunur. Yayın evleri gibi kitapları satılsın diye bin bir takla atmaz. Egosu kendinden önce gelen “yazarları” asla içinde barındırmaz. Popüler kültürün ürünlerine bir karşı duruştur. Her karşı duruş kadar popülerdir.

TabuKıran Alt Kültür Yayınlarının kapısı herkese açıktır. Yazarlar ya da çizerler arasında yaş, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve siyasi görüş ayrımı yapmaz. Nefret içermeyen her türlü esere açıktır.

Nefrete ve ayrımcılığa sonuna kadar karşı çıkar. Nefretten nefret eder ama nefrete karşı şiddeti savunmaz. Türcülüğe, cinsiyetçiliğe, homofobiye, bifobiye ve transfobiye izin vermez.

Ataerkil düzenden beslenen birçok şeye karşı olmakla beraber hiçbir görüşün, akımın ya da siyasi oluşumun içerisinde yer almaz ve almayacaktır.

Hiçbir tabusu yoktur. Bu yüzdendir ki her şeyi konuşur ve söyler. Söylediği şeyden utanmaz ve sıkılmaz. Tam da bu sebepten adı TabuKıran’dır.

Ne bir dini vardır ne de bir dili. Ne cinsiyeti vardır ne de siyasi görüşü. Kendi başına yürür yolunda. Tökezlese bile ders almasını bilir. Yersiz yurtsuz bir yayınevidir. Yurdu tüm sokaklardır ve tüm yayınlarını sokaklara ithaf etmiştir.

Düşünen herkesindir TabuKıran Alt Kültür Yayınları. Bu yüzden biz hep “Bizim için önemli olan ne düşündüğün değil, düşünebilmendir!” deriz.

Haydi çık sokağa, isyan et! Çocuklarla oyun oyna, bir sarhoşla muhabbet et, bir kitap al kendine, yeni insanlarla tanış, insan olduğunu ve yaşadığını kanıtlamak için bir şeyler yap…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder